Jesienne klimaty – ozdoby kontra rozbuchany konsumpcjonizm

Centra handlowe jak co roku stosują starą sztuczkę, aby zmusić nas do wydawania pieniędzy na rzeczy często zbędne wydłużając okres tematycznych promocji. Wszyscy o tym wiemy, ale i tak się nabieramy. Trwający już od początku listopada sezon przedświąteczny potrafi wymęczyć. A przecież to jeszcze nie czas. Trwa jesień, która też ma swój urok, choć nie ma tak wymiernego aspektu materialnego, więc jest dla firm produkcyjnych i handlowych bezużyteczna.

A tymczasem warto nacieszyć się jej kolorami i przyniesione ze spaceru liście, żołędzie, owoce i inne dobra wyeksponować. W słoiczku, koszyczku lub nawet filiżance. Ze światełkami, ze świeczką… jak kto woli : ) Na zdjęciu: słoik z wyprzedaży (zostanie wykorzystany ponownie przy zmianie dekoracji), ledy z wymiennymi bateriami (mam nadzieję, że posłużą kilka lat), żołędzie, owoce głogu i trzmieliny zebrane nad Wartą (ulegną biolegradacji).

Ważne, aby korzystać z tego co ma się już domu. Każdy kolejny zakup to zwiększona produkcja, a tym samym wykorzystanie surowców, kolejne kilogramy odpadów i emisji do środowiska. Kolejne zakupy nie uszczęśliwiają – a spacer w lesie czy na łące tak. Japończycy leśne kąpiele, czyli zanurzanie się w lesie, zwane Shinrin-yoku, stosują jako terapię i jest częścią ich kultury.

2018_11180004

Co zrobić, by pogodzić chęć ozdobienia mieszkania i zmniejszenia wpływu na środowisko:

  1. Zawsze należy przemyśleć zakupy wcześniej. Nie warto kupować wszystko, co wpadnie w rękę i jest w promocji. Mniej znaczy więcej! To dużo bardziej eleganckie. A pieniądze zostają w portfelu.
  2. Kupuj rzeczy wielorazowego użytku, ponadczasowe. Plastikowy stroik z zezowatym Mikołajem to niekoniecznie strzał w 10.
  3. W miarę możliwości wybierz takie ozdoby, które można będzie poddać recyklingowi lub zawierają naturalne materiały ulegające rozkładowi.
  4. Wykorzystaj to, co masz już w domu i stwórz własne ozdoby. Podziw znajomych gwarantowany : )
  5. A teraz najważniejsze: Masz coś co Ci się znudziło. Sprzedaj lub oddaj komuś innemu. Można przekazać znajomemu lub skorzystać z prężnie działających grup na FB. Warto szukać pod hasłami „oddam”, „zamienię”, „uwaga, śmieciarka jedzie” dodając nazwę miasta lub regionu. Można tam zdobyć często zachwycające rzeczy. I oczywiście pozbyć się niechcianych przedmiotów. Każdy przekazany przedmiot to mniej odpadów i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. A więc powód do dumy : )

Dodaj komentarz